Новата надградба на Google Maps со повеќе функционалности за состојбата на сообраќајот и јавниот превоз

Avatar img-thumbnail img-circle

во Софтвер

Новата надградба на мапите на Google има за цел да го поедностави користењето на апликацијата за најкорисните информации. Секако кога зборуваме за најкорисни функционалности мислиме на состојбата со локалниот сообраќај и јавниот превоз.

Функционалностите се споени во нов дел „commutes“ (превоз) и тука може да ја видиме состојбата со патиштата. Секако доколку ги имате вклучено нотификациите податоците за јавен превоз ќе пристигаат редовно.

Лоша вест е дека барем засега новитетот ќе биде достапен единствено за 80 градови.

Градовите кои имаат евиденција за бројот на седишта во автобусите на пример ќе ја имаат и оваа информација на мапата. Пример за ова е јавниот превоз во Сиднеј каде ќе биде прикажано колку се полни автобусите и возовите.

За крај како што вели Google, ако веќе мора да сте заглавени во превоз – слушајте си музика. Директно во апликација ќе бидат достапни и Spotify, Apple Music или Google Play Music.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments