Нов напад уништува куп необеезбедени IoT-уреди

Истражувачи открија нови онлајн напади. Последните неколку месеци сите небезбедни Lynux-рутери и уредите се цел на PDoS (permanent denial-of-service), вели безбедносната компанија Radware.

Слично како и Mirai нападот ги детектира небезбедните уреди кои се приклучени на интернет. За разлика од кодот на Mirai, кој од овие уреди креираше бот мрежа, новиот малициозен код наречен BrickerBot ги уништува уредите. Кога Bricker.Bot ќе пронајде небезбеден уред, изведува команди кој го уништуваат уредот.

Експертите на Radware неколки недели следат две ботнет мрежи BrickerBot.1 и BrickerBot.2. Експертите преку специјално изработен Honeypot ги следат двете мрежи, јави Ars Technica. Оттогаш првата мрежа престана со работа, но втората, пософистицирана, сè уште функционира.

Ботнет мрежите напаѓаат слични мети како и Mirai. Сепак, за разлика од Mirai кој креира рекордна ботнет мрежа, BrickerBot ги уништува овие уреди.

„Кога првпат го открив BricekrBot помислив дека е радикален обид да се запре IoT Botnet DDoS закана. Помислив дека е направена од конкурент хакер кој сака да ја збрише конкуренцијата и да добие податоци за IP адресите на уредите. Но, по откривањето на вториот BrickerBot теоријата се промени, бидејќи мрежата го напаѓа секој Linux систем, не само BusuBox Linux со флеш диск. Што ги мотивира овие луѓе? Гнев? Трол?“, вели Паскал Генес за Ars Technica.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments