Норвешка сака да ги забрани автомобилите на бензин од 2025-та

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Од 2025 година во Норвешка повеќе нема да може да се купуваат автомобили на бензин или нафта, вели извештајот на Дагенц Нарлингслив, кој го пренесе TheNextWeb.

Властите во Норвешка и досега беа огромен поддржувач на електричните возила, иако ова е радикален чекор. Но, она што е интересно е дека можеби нема да има потреба од законот. Во Норвешка процентот на продажба на електрични автомобили и сега е прилично висок. Дури 24 отсто од автомобилите кои се продаваат се електрични, што е повисоко од било која друга држава. Причината за ова е што Норвешка, која е определена да биде „зелена“ земја, нуди куп поволности за купувачите на електрични автомобили. Сопствениците на електричните автомобили не плаќаат данок за возила, не плаќаат паркинг, нуту патарина, а можат да возат и на лентите за автобуси.

Освен Норвешка сличен закон разгледуваат уште неколку држави, помеѓу кои се Индија и Холандија.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Product Operations

Matrix IT Global Services Macedonia

Senior Software Automation Engineer

Matrix IT Global Services Macedonia

Software Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk