Неколку неверојатни deepfake видеа

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Deepfake видеата стануваат толку добри и софистицирани што нивното разликување од вистински снимените видеа станува проблем.

Deepfake е технологија која со манипулација на видео креира ликови кои не постојат, или креира видеа од луѓе кои постојат, но прават или зборуваат работи кои никогаш не се случиле. Вештачката интелигенција се тренира со сет слики да пронајде сличности помеѓу моделот и ликот кој треба да се замени за потоа да креира веродостојно видео.

За препознавање на deepfake од креирано видео се користи друга вештачка интелигенција која се тренира да препознае лажно видео. Сепак начинот на кој се подобрува оваа технологија е слична со вирус/антивирус напредокот. Најпрво се подобруваат deepfakes видеата, па потоа вештачката интелигенција која ги препознава.

Без сомневање има и подобри видеа, но разликувањето од вистински снимено видео до овие видеа е навистина тешко во некои делови од видеата. Deepfake видеото на Морган Фримен е креирано од Боб Дејонг. Видеото на Том Круз е креирано од VFXChris Ume. Последното видео е објавено од mr_rosh на Reddit.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] на вештачка интелигенција најпрво помислуваме на DeepFakes видеата. Овојпат станува збора за малку поинаква манипулација […]

trackback

[…] post Неколку неверој&… appeared first on […]

види ги сите огласи на kariera.it.mk