NBA лигата се договори и за е-спорт верзија

Седумнаесет тимови од најдобрата кошаркарска лига во светот се договорија да учествуваат во е-спорт лига. NBA 2K лигата е во партнерство со креаторите на истоимената игра, Take-Two.

Натпреварите ќе бидат копија на лигата. Секој од тимовите ќе има по пет членови, ќе има драфт. Натпреварот е поделен во лигашки дел, плејоф и финале. Еве ги и тимовите кои ќе бидат први учесници:

 • Boston Celtics
 • Cleveland Cavaliers
 • Dallas Mavericks
 • Detroit Pistons
 • Golden State Warriors
 • Indiana Pacers
 • Memphis Grizzlies
 • Miami Heat
 • Milwaukee Bucks
 • New York Knicks
 • Orlando Magic
 • Philadelphia 76ers
 • Portland Trail Blazers
 • Sacramento Kings
 • Toronto Raptors
 • Utah Jazz
 • Washington Wizards

Секој од тимовите ќе го задржи оригиналното име, но наместо Jazz или Heat, ќе биде eJazz или eHeat. Секој од тимовите по завршувањето на драфтот ќе има 5 профeсионални играчи кои ќе ги претставуваат.

„Ова е прв чекор кон нешто што ветува дека ќе биде неверојатна лига, ќе ги собереме заедно најдобрите гејмери од целиот свет, и ќе го претставиме елитниот натпревар на меѓународна сцена. Нашите тимови изразија огромен ентузијазам за е-спорт, и се радуваме на формирањето на нешто неверојатно како за кошарката, така и за гејмингот“, вели Брендан Донахју, кој е дел од тимот на NBA 2K.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments