ИТ настан: Седмо издание на Сајт на годината

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Веб, ИТ.МК

Традиционално на 14.декемеври ќе се одржи прогласувањето на најдобрите .мк веб сајтови за 2016 година. Настанот се одржува седма година по ред, а за наградите покрај жирито одлучува и публиката. Гласањето е отворено и сите заинтересирани можат да гласаат на на Сајт на годината, пријавувајќи се со и-мејл.

Откако истече рокот за пријавување на сајтови до 20.ноември, сега е отворено гласањето во 20 категории:

 • Најдобар сајт за 2016 година,
 • Најдобар дизајн,
 • Забава,
 • Вести и информации,
 • Спорт,
 • Најдобар бизнис/корпоративен сајт,
 • Е-трговија и огласи,
 • Најдобар сајт за невладини организации,
 • Образование, наука и култура,
 • Најдобар мобилен сајт,
 • Најдобар сајт за владини/државни институции,
 • Најдобар блог,
 • Храна и здравје,
 • Мода и убавина,
 • Автомобилизам,
 • Туризам и угостителство,
 • Финансиски услуги, банкарство и осигурување,
 • ИТ и електроника,
 • Најдобра Facebook страница, и
 • Најдобра мобилна апликација.

Одлуката за победниците, според организаторот, е 60% глас на жири комисија и 40% гласови од публиката. Гласањето ќе трае до 18. декември, а секој кој гласа ќе може да распредели 3 гласа во секоја категорија и тоа 10, 6 и 2 поени.

Жири комисијата е составена од Дејан Трајковски – автор и новинар во Вечер,  Васко Наумоски – ИТ менаџер во Витаминка, Крсте Господиновски – аудиовизуелен уметник, Димитар Николов – сопственик на КТ филм и Медиа од Битола, и Коста Дупчинов, уметнички фотограф и графички дизајнер.

Најголем дел од сајтовите пријавени на натпреварот се повратници од претходните години. Во последниот период организаторите се обидуваат да ја рашират конкуренцијата, но пазарот засега е тој. Сајт на годината треба да го мотивира македонскиот веб простор да се развива, да го поддржи интерент издаваштвото и интернет медиумите.

“Избор за Сајт на годината е проект кој има за цел да ги промовира, развива и поддржува интернет медиумите и севкупното интернет издаваштво во Македонија. Сајт на годината ги адресира сите прашања поврзани со електронскиот медиум и простор во Македонија. Мисијата на оваа манифестација е да го подигне нивото на електронскиот медиумски простор во Македонија преку препознавање и наградувањае на најдобрите остварувања од разни области на електронското издаваштво и развој на интернет културата во Македонија.” – појаснуваат организаторите.

Најдобриот веб сајт за 2016 ќе се прогласи на 24.декември во фоајето на МОБ во Скопје на настан со почеток во 19:00 часот. Сајт на годината повторно е во организација на Media Solutions и системот за онлајн реклами keepaneye.mk, а е поддржан од Витаминка, HL.mk и Министерството за информатичко општество и администрација.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments