ИТ настан: Dota 2 за крај на испитната сесија и почеток на летото

За крај на напорната, и се надеваме, успешна испитна сесија, Студенскиот парламент на ФИНКИ организира турнир во Dota 2. Единствен услов за учество е барем еден член да е студент на било кој факултет во Македонија, иако турнирот е отворен речиси за сите. Првите натпревари ќе се одржат онлајн од 29 јуни, а од полуфиналињата турнирот ќе биде LAN. Натпреварите ќе се одржат во просториите на Seavus Education and Development Center.

Целта на турнирот, освен забавата е и популаризација на е-спортот, кој треба да го пронајде своето место. Натпреварот е со награден карактер, а наградниот фонд се собира од котизацијата која ја уплаќаат учесниците. Натпреварите започнуваат на 29 јуни, а полуфиналето и финалетo ќе се одржат на 2 јули. Регистрацијата за учество е веќе започната, а максималниот број на тимови кои ќе може да учествуваат на турнирот е 32. Повеќе податоци за турнирот и линк за регистрација може да пронајдете на facebook-страницата за настанот.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Прочитај ја целата статија… […]