Наскоро понапредни камери-очила од Snap

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Snapchat одамна веќе не е едноставната платформа за споделување на куси видеа кои се „самоуништуваат“. Сега станува збор за друштвена мрежа која е сериозен конкурент на Twitter, а Facebook од страв да не биде заборавен мораше да ја копира платформата.

Пред неколку години Snap се обиде да се испроба и со креирање на хардвер. Spectacles беа едноставни очила со камера кои овозможуваа брзо фотографирање или снимање на видео на она што го гледа корисникот. Компанијата пред крај на 2018 година би можела да ја претстави третата генерација на очила.

Новите очила ќе бидат поскапи, но за 350 долари купувачите ќе добијат очила со дуал камера подготвени за проширена реалност. Со помош на двете камари очилата ќе може да креираат и псевдо 3д-слики кои се популарни последниов период.

Засега нема најава кога ќе може да видиме очила кои ќе може да претстават сликички врз она што го гледаме, некаков вид на Snapchat-филтер или налепница во реално време. Веројатно ниту новата генерација очила нема да биде доволно моќна за ова.

Засега Snap не ја коментира веста, но основачот на Еван Спигел никогаш не криел дека сака повеќе очила од Snap во иднина, вели Wereable.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Наскоро понапре&… appeared first on […]

види ги сите огласи на kariera.it.mk