NASA и IKEA заедно ќе се обидат да пронајдат решение за прегусто населените градови

во Свет

Шведскиот гигант IKEA објави дека започнува соработка со NASA на изработка на мебел за луѓето кои живеат во густо населените градови. Овие истражувањa ќе им помогнат и на двете страни да пронајдат подобро решение за мисијата на Марс.

NASA и IKEA заеднo работат во MDRS Habitat во Јута. Експертите на IKEA треба да поминат некое време во симулацијата, а потоа да подготват производ кој ќе го направи поудобен мебелот за помал простор.

„Навистина е лудо и забавно искуство. Во принцип, целосно сме изолирани три дена за да се здобиеме со искуство кое астронаутите ќе го имаат три години. Речиси е истото чувство како кампирање. Секако, супер е што може да седнете и да поминете време со креативни луѓе. Ова само по себе е луксуз“, вели Мајкл Николиќ од IKEA.

Сепак, практичната примена на ова искуство во прво време ќе биде можноста за креирање на подобро искуство во големите градови. Во становите каде просторот е ограничен, иновативниот мебел на IKEA би можел да направи вистинска разлика.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments