Наместо Кралицата, оваа година божиќна порака ќе испрати deepfake видео

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Традиционално секоја година од 1952, Кралицата Елизабета II има божиќно обраќање. Оваа година ова обраќање ќе изгледа малку поинаку, или ова ќе може да се каже за обраќањето кое ќе го има на Channel 4 News каналот.

Телевизијата ќе емитува „алтернативно“ обраќање на кралицата во која deepfake верзија ќе ги поздрави Британците. Идејата е да се зголеми свеста за лажните вести и за deepfake видеата кои стануваат се пософистицирани. Целата на пораката не е да се исмева со Кралицата и Кралското семејство, туку да предупреди на потенцијалната опасност од лажните вести и манипулациите кои предизвикуваат да не може да си веруваме ниту на очите.

Веќе има куса најава која може да ја погледнете, а „вистинската“ порака ќе трае околу 5 минути.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments