Најпопуларните апликации последниве десет години се на Facebook

во Мобилни

Продолжуваат рекапитулациите на годината, а со оглед на тоа дека сме и на крај на декадата, дел од преглеите се однесуваат и на последните 10 години. На листата на најпопуларни апликации последните 10 години се најдоа 4 апликации на Facebook. Листата на најпреземани апликации за iOS и Android заедно доаѓа од AppAnnie.

Facebook, Facebook Messenger, WhatsApp и Instagram се први четири апликации на оваа листа.  Секако Instagram и WhatsApp, откако беа развиени од оригиналните основачи сега се дел од најголемата друштвена мрежа.

 1. Facebook
 2. Facebook Messenger
 3. WhatsApp
 4. Instagram
 5. Snapchat
 6. Skype
 7. TikTok
 8. UC Browser
 9. YouTube
 10. Twitter

Што се однесува на за апликации на кои корисниците најмногу ги користат оваа листа е многу поразлична. Netflix и Tinder се на првите две места, а по ова следат Pandora Music и Tencent Video.

 1. Netflix
 2. Tinder
 3. Pandora Music
 4. Tencent Video
 5. LINE
 6. iQIYI
 7. Spotify
 8. YouTube
 9. HBO NOW
 10. Kwai

Што се однесува пак до видео игрите, на првите три места по преземањата  се: Subway Surfers, Candy Crush Saga и Temple Run 2. По поминатото време со апликациие листата ја предводат Clash of Clans, Monster Strike и Candy Crash Saga.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments