Најлоши .mk сајтови на јавни сервиси и установи

во ИТ.МК, Статии

  • sas.com.mk е убедливо најневеројатниот сајт за јавна установа која опслужува по илјадници луѓе секој ден!

Инспирирани од sas.com.mk направивме кратка листа на најлоши јавни .mk сајтови. Сите овие сајтови подолу се наведени како „корисни линкови“ на голем дел од .gov.mk сајтовите. Па погледнете колку се корисни.

  • Комисија за заштита на правото за слободен пристап до информации од јавен карактер има сајт кој доволно објаснува дали вие имате право за слободен пристап до информации од јавен карактер! :) (Поправка: Подолу во коментарите Даниел Јанев пиша дека правиот сајт на Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информации е komspi.mk/. Ова е добра вести што Комисијата има валиден сајт, но проблемот останува бидејќи овој конретен линк е изоставен на поголемиот дел од „корисни линкови“ наведени на многу .gov.mk сајтови каде што стои линк до стариот и празен сајт. Затоа и го промашивме правиот сајт.)

  • Биро за Регионален Развој е „прекрасен“ сајт со интерактивна мапа, сајт полн со занимливи информации кои ја истакнуваат работата на ова bureau!

  • Општина Куманово е една од најголемите општини па затоа на својот сајт има не една, туку две објави. :)) (tnx Toni)
  • Македонија пат е одличен сајт полн со информации и со галерија исполнета со не една, туку шест слики од мостови. (tnx @jeton)

Останатите .gov.mk и сајтовите на организации и државни агенции се воглавно добри… meh… дури и општинските сајтови. Тие содржат доволно информации за да се информираат граѓанините и да се снајдат што мислам дека е побитно од самиот дизајн.

Но… доколку пропуштивме некој добaр mkfail сајт на јавни сервиси и установи, слободно пишете го во коментарите.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
20 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel Janev
11 years ago

страницата на Комисија за заштита на правото за слободен пристап до информации од јавен карактер е http://komspi.mk/

Josif
Josif
11 years ago

Nikogas ne go zaboravajte sajtot na marnet vo vakvi objavi

Vladimir Velkovski
11 years ago

proverete go dolu desno delot za noevi lol :)

@pankipan4e
11 years ago

Државниот завод за индустриска сопственост на Република Македонија http://www.ippo.gov.mk/ : Преводот е испомешан а и баш најбитните информации ги нема o.0

Sukhoi
Sukhoi
11 years ago

До пред некое време, Куманово имаше добар сајт, а сега ѓубре од сајт.

@jovantrpceski
11 years ago

http://brr.gov.mk/ ништо не му фали на сајтот

@ViktrArs
11 years ago
Reply to  @jovantrpceski

O.. и те како му фали. :) Сајтот нема никаква содржина на него, освен една мапа на која се клика и биографија на директорот.

pucval
pucval
11 years ago

http://www.konce.gov.mk/

Mora da se pogledne… ima i video spot za opshtinata koj ima autoplay onload :)

darknessn1k0!a
darknessn1k0!a
11 years ago

а и видете па колку се и безбедни http://zero-one-sec.blogspot.com/2010/08/makedoni

Toni Janevski
11 years ago

Пробајте да го отворите официјалниот сајт на општина куманово http://www.kumanovo.gov.mk/ , ама има две објави, машала

@ViktrArs
11 years ago
Reply to  Toni Janevski

haha sajtot e pro! мора да го додадам :))

Dejan Angelov
11 years ago
Reply to  @ViktrArs

куманово до скоро имаше супер сајт, не знам шо станало :)

Dalibor Sojic
11 years ago
Reply to  Dejan Angelov

Се менува кадарот…. доаѓаат други :)

Dr_ViRuS
Dr_ViRuS
11 years ago
Reply to  Dalibor Sojic

Будали се зошто не ја продолжиле твојата работа .
Или тргнале од правилото се што е правено од друг не чини
Ова "objava_sea.html" им е закон подобро име за датотека не сум прочитал

nnovica
11 years ago

http://www.sud.mk иако изгледа прилично web1.0 содржи големи количини на корисни текстови од судската практика во Македонија. Не треба да биде сѐ фенси за да биде употребливо.

Рад
Рад
11 years ago

За Закони на РМ (и слични информации од областа на право) најдобар сервис: http://www.pravda.gov.mk/LDBISReader/Login.aspx?R

Секојдневно се ажурира.

Igor Trajkovski
11 years ago

vrhoven sud e na http://www.vsrm.mk/ ubavo si pisuva :)))

@ViktrArs
11 years ago

Ок, тогаш ќе го заменам со Закони на РМ – http://www.mlrc.org.mk/ – (корисен линк од новиот сајт) :)))

@ViktrArs
11 years ago
Reply to  @ViktrArs

Ова е корисен линк од новиот сајт на Врховен. Пишува дека се „законите на РМ“ а сајтот е Македонски правен ресурсен центар.