Најдобрите шеги од 1 април

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Вообичаено секоја година на денот на шегата техничките компании имаат супер креативни начини да нѐ измамат. Вообичаено неколку компании предводат на овие листи, иако секако има и смешни изненадувања:

Еве дел од овогодинешните првоаприлски шеги:

Google Maps – Пронајди го Валдо

Оваа година Google и Google Maps на мапата вметнаа „Пронајди го Валдо“. Станува збор за најава која помалку потсетува на Pokemon мапите, кои сепак остануваат можеби најдобрата првоаприлска шега.

Razer: Razer Project Venom v2

Гејминг уредите од Razer се толку добри што за да имате подобри перформанси мора да ја подобрите сопствената брзина и рефлекси. Razer го претстави Project Venom v2 инекција нанороботи која ги подобрува рефлексите.

Nvidia: Geforce Academy of Gaming

Nvidia објави дека наскоро започнуваат со првата гејминг академија.  Компанијата најави неколку отсеци како оддел за хардвер, оддел за еспорт менаџмент и и гејмософија.

 Stack Overflow: Quack

Stack Overflow додава нов начин за помош на корисниците, паметна патка! Патката ги знае сие одговори на вашите прашања, и релативно брзо го добивате одговорот за жал најголемиот недостаток е што за д го искоритстите мора да зборувате патковски јазик.

 IBM Model Q квантна тастатура

IBM најави дека по долга работа конечно може да кпретстават квантна тастатура. Тастатурата е најдобриот уред кој ќе му биде достапна на секој  девелопер на квантен софтвер.

Snapchat против Facebook, Google, Twitter…

Сепак „победник“ на овој 1 Април е Snapchat. Компанијата го има најверојатно најзајадливиот настап кој сме го виделе на денот на шегата. Snapchat на својата апликација доаде филтер со кој се менуваат коментарите. По инсталирање на филтерот сликата добива facebook-рамка, коментарите се менуваат во кирилични, а „лајковите“ доаѓаат од „мама“ и „бот 1“ и „бот 2“.

Филерот е зајадлив удар кон друштвените мрежи кои имаат проблеми со руско влијание.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] како што кажавме во извештајот за најдобрите шеги, е течност која ќе ги издигне вашите […]