Најавените подолги твитови доаѓаат следната недела

Avatar img-thumbnail img-circle

во Друштвени мрежи

Во мај Twitter најави дека ќе го олесни ограничувањето од 140 карактери во пораките. Промените доаѓаат веќе следната недела, на 19 септември, велат извори на Verge.

Бројот на карaктери останува ист, но Twitter ќе промени што ќе се смета во броењето. Така, отсега нема да се бројат имињата на прикачените фајлови. Без разлика дали се слики, гифови, анкети или видео. Дополнително нема да се бројат ниту имињата на корисниците на кои им се одговара, доколку бидат поставени на почетокот на твитот.

Компанијата размислуваше и да го отстрани лимитот на карактери, но сепак ограничувањето е еден од идентитетите на микро-блогот. По враќањето, Џек Дорси речиси веднаш објави дека нема да има промени, кога лимитот од 140 е во прашање. На корисниците им се допаѓа ова, а искажувањето во 140 карактери побарува јасност, но и креативност.

Можно е дел од промените да бидат воведувани етапно, па дел од споменатите „зборови“ да се отстрануваат од броењето еден по еден. Од Twitter нема објаснување за начинот на кој ќе се воведе промената, но секако ќе дознаеме наскоро.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk