МВР бара да се изгаснат агресивните Facebook групи за црквата на Кале

во ИТ.МК

Единицата за борба на компјутерски криминал побара од Facebook отстранување на групите, но и IP адресите на администраторите и корисници кои постираат одвратна содржина. Знаејќи ја полисата на Facebook, се очекува страните да бидат тргнати.

„Одделот за компјутерски криминал од своја страна ги сними и ги документираше сите членови на групите и поддржувачите, како и профилите на лицата кои прифатиле да учествуваат по поканите испратени за нови пресметки на Кале.“, се вели во соопштението.

Според извори од МВР, ова значи дека се собираат информации и се прави анализа која подоцна ќе биде претставена на јавното обвинителство за да се одредат понатамошни мерки.

Моја претпоставка е дека поединечно гонење на секој корисник не би било можно бидејќи се работи за илјадници луѓе, голем дел гневни тинејџери и студенти кои само коментирале на веќе поставени страна. Но можно е одговорност да се побара кај администраторите на групите и организаторите на настаните, бидејќи некои од нив и самите учествуваат со ширење говор на омраза и одвратна содржина на Facebook, а и имаат делумна одговорност за немодерирање на страните.

МВР апелира до сите посетители на социјалните мрежи да се воздржат од говор на омраза и да престанат со повикување на насилство, бидејќи ќе бидат преземени сите неопходни мерки за нивно идентификување и спречување во намерите.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
11 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Арсовски преку IT.com.mk информираше дека на 15 февруари полицијата решила да обрне […]

trackback

[…] Arsovski informed [MKD] via IT.com.mk that on Feb. 15 the police also decided to address the hate speech issue and […]

trackback

[…] Arsovski informed [MKD] via IT.com.mk that on Feb. 15 the police also decided to address the hate speech issue and […]

Nema
Nema
13 years ago

Od kaj znajs ti dali nekoj ne go haknal toj profil ili dali nekoj ne se zafrkava? Ova sto ste go objavile e krajno ozbilno i opasno.. A na fejsbuk sekoj moze da pisuva sto saka i kako saka koj gi svaka ozbilno tie grupi i gluposti?

IT.com.mk
Admin
13 years ago
Reply to  Nema

Хакнал профил на илјадници луѓе и постира говори на омраза? :) Можеби некој ти го хакнал твојот профил за да коментира вака.

Крајно опасно? Да, се сложувам со тебе… но не се сложувам дека никој не ги сваќа озбилно тие групи. Се работи за илјадници луѓе кои коментираат и постираат глупости…

Nema
Nema
13 years ago
Reply to  IT.com.mk

Pa togas stavi slika od grupata a ne od deckoto sto e na slikata tamu! Site go prepoznaa koj e kako on da krenal vostanie izleze vasava statija! Ako imate nesto protiv grupata stavi screenshot od samata grupa a ne od 400 sliki go odbravte bas nego!

Nema
Nema
13 years ago

It izbrisete ja statijava odma zatoa sto ne e tocna i tie sliki ne postojat vo taa grupa!

@pipelinmkd
13 years ago

Па Фејсбук, социјални мрежи, меверто :P..

вашето име и
вашето име и
13 years ago

od kade e ova e povrzano so IT?

trackback

[…] Цензурирањето на говорот на омраза, не го оневозможува неговото постоење! […]

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Software Developer

Matrix IT Global Services Macedonia

Marketing Strategist

види ги сите огласи на kariera.it.mk