Може ли да го запреме дезинформирањето со DeepFakes?

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

DeepFakes e следна генерација на манипулација на видео и аудио содржини и слики.  Манипулацијата е овозможена од развојот на вештачката интелигенција. Најчесто станува збор за замена на ликови или на различни видеа на пример ова видео на Силвестер Сталоне во Терминатор или манипулација со устата и видеото на некој говорник да изгледа дека кажува нешто сосем поинаку од оригиналната снимка. Видеата се креираат со помош на два спротивставни системи, едниот креира фалсификат, а другиот го препознава. Благодарение на ова фалсификатот станува се подобар, и на крајот е тешко да се препознае.

Засега најчесто се изработува лажна порнографска содржина, но стравувањето е дека во иднина би можело да се злоупотребуваат и во политички кампањи.

Откривањето на лажните видеа е можно, но потребно е време, кое можеби не е достапно.

Погледнете го интервјуто на Wired со експертот Сем Грегори.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Marketing Strategist

Matrix IT Global Services Macedonia

Product Operations

види ги сите огласи на kariera.it.mk