Microsoft работи на Skype Teams, конкурент на Slack

во Останато, Софтвер

Microsoft работи на конкурент на Slack, а сервисот ќе доаѓа под брендот Skype. Компанијата го создаде Skype Teams кој ќе има речиси идентична функционaлност со популарниот Slack.

Skype Teams е наменет за компании и ќе овозможува разговор помеѓу различи групи во компанијата. Корисниците ќе можат да изберат и да зборуваат и да споделуваат податоци со тимовите, но и да испраќаат директна порака до некој корисник.

Skype Teams ќе се обиде да додаде и функционалности кои ги нема во Slack. Една ваква функционалност е коментар на порака. Slack нема можност за ова, и тоа е голем недостаток. Во Skype Teams корисниците ќе можат да селектираат порака и да одговорат на неа, слично како коментарите на Facebook, вели MS PowerUser.

Skype Teams ќе овозможува и видео конференциски разговори или разговор со поединци. Заедно со ова апликацијата ќе овозможува закажување на онлајн средби, функционалност која ќе биде корисна за големи тимови.

skype-teams-2

Microsoft се надева дека на сервисот ќе успее да ги донесе корисниците на Office 365 и OneDrive. Skype Teams доаѓа со интеграција со овие сервиси, па споделувањето на фајлови е поедноставно. Дополнително ќе има чет ботови кои ќе можат да се креираат со платформата на Microsoft, BotFramework.

Skype Teams веќе е во тест фаза и се тестира интерно во Microsoft. Кога ќе биде достапен освен десктоп апликација, ќе дојде и на Android, iOS и Windows Phone. Засега нема официјална најава за достaпноста, но според MSPoweruser, сервисот најпрво ќе им биде достапен на претплатниците на Office 365.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] комуникација на проекти. Веста за Teams се појави на почетокот на септември, но оттогаш го изгубија „Skype“ од […]