Microsoft ќе плати над 1 милијарда долари на Nokia да користи Windows Phone

во Мобилни

Microsoft и Nokia најавија соработкa во февруари, со која Nokia ќе ja прифати Windоws Phone мобилната платформа како примарна за своите телефони, заменувајќи го неконкурентниот Symbian оперативен систем.

Тоа што ги натера Microsoft и Nokia на соработка е доминацијата на Apple со своите iOS уреди (iPhone и iPad) и агресивноста на Google со својот Android оперативен систем кој станува се попопуларен и се попродаван. Во таков пазар Symbian е апсолутно неконкурентен поради лошиот интерфејс и недоволно добри апликации, иако Nokia продава огромна бројка на паметни телефони во моментот, додека Microsoft со својот нов редизајниран Windows Phone е далеку зад конкурентите според бројот на уреди кои го користат и бројот на апликации кои може да ги понуди.

Со соработката Microsoft и Nokia ќе споделат патентите за разни мобилни технологии, а најверојатно ќе соработуваат во истражување на нови, пред се на таблет компјутери и други модерни уреди.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
discodancer
discodancer
10 years ago

Значи Нокиа реши да пропадне за една милијарда… :D Имаше многу јак график кој покажа како акциите на нокиа паднаа драматично во моментот кога ја најавија соработката со MS.

maki
maki
10 years ago

dzabe im e … android e daleku po dobar i softverski i so interfejs … osven ako ne izmislat drug nov softver so open GL .. i pobrs interfejs inace sekoja cest nokia e zakon jas saniot imam 5800 i samsung galaxy s …kako i dae nemozam da gi sporedam osven da kazam gi kledam kako vo edna raka da imam magare a vo druga proektil …hahahah