Microsoft и Walmart го продлабочија своето партнерство

во Свет

Најголемиот ланец на физички продавници Walmart постигна договор да го користи облакот на Microsoft. Сервисите на Microsoft треба да овозможат и алгоритми за споделување на податоци и статистики од продажбата со продавачите. Сепак она што ги спои девете компании е ривалството кое го имаат со Amazon, потврди Сатја Наделa од Microsoft.

Стратешкото партнерство кое почнува денес ќе трае барем следните 5 години, објави Wall Street Journal.

Wallmart ќе го користи машинското учење и вештачката интелигенција од Microsoft. Технологијатa треба да помогне вработените да бидат поефикасни, a Walmart од неодамна ги крати ама баш сите трошоци. Дополнително, технологијата ќе помогне и за поголема ефикасност на вклучените апарати, на пример оптимална работа на фрижидерите.

Microsoft работи на технологија која ќе овозможи продавници без касиери. Amazon веќе има ваква технологија и Amazon Go продавници во кои ја тестира и користи. Walmart ја сака оваа технологија, а Microsoft веќе вработил поранешен експерт на Amazon, јави Verge.

Ова е втор договор кој Walmart го прави со технолошките ривали на Amazon. Компанијата веќе има договор со Google за продажба на производите на Google Express маркетот.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
blagoj
blagoj
4 years ago

Каква веза има Walmart со нашата држава? Незнам зошто си го трошам слободното време за да го објавам овој коментар.