Microsoft ја купи ZeniMax Media за 7.5 милијарди долари, компанијата зад серијалите The Elder Scrolls, Fallout и Doom

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб, гејминг

Вчера беше невозможно да се избегне веста дека Microsoft e новиот сопственик на ZeniMax Media и правата за серијалите како The Elder Scrolls, Fallout, Doom, Quake, и Dishonored. За цена од неверојатни 7.5 милијарди долари, бројни студиа со над 2300 вработени се најдоа под чадорот на Xbox, а сите нивни игри набргу ќе станат дел од Xbox Game Pass.

Ова е втората најскапо направена зделка во историјата на гејмерската индустрија. Првото место и понатаму се држи од Tencent и нивното купување на развојното студио Supercell за 8.6 милијарди долари. Чисто за пример, Mojang (Minecraft) беше купен за 2.5 милијарди долари.

Сите идни игри на Bethesda инстантно ќе бидат дел од Xbox Game Pass претплатата, со што конзолата на Microsoft стана исклучително попривлечна. Се претпоставува дека игрите како Starfield и The Elder Scrolls VI би можеле да бидат екслузивни за PC и Xbox пазарот, но не и за PS5.

Why Microsoft bought Bethesda for $7.5 billion - The Verge

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Labs (State of Decay); Compulsion Games (Contrast, We Happy Few). Пред Activision Blizzard, Microsoft  „потроши“  7,5 милијарди долари на ZeniMax Media, издавачот на The Elder Scrolls, Fallout, Doom, Quake, и […]

trackback

[…] неколку инвестиции во гејминг. Пред неколку месеци ги купија ZeniMax – креаторите на Elder Scrolls, Doom, Fallout (новите) и Quake […]

trackback

[…] година веќе имаше неколку огромни зделки. На пример Microsoft за 7,5 милијарди во септември ја купи Bethesda; истиот месец Nvidia гo купи ARM за 40 милијарди […]

ит кариера

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

види ги сите огласи на kariera.it.mk