Меркел: „Производството на батерии за возила во Европа е од исклучителна важност“

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека е од исклучително важност за Европа да развие сопствено производство на батерии, пренесе Reuters. Ова ќе обезбеди безбедна иднина за автомобилската индустрија во Европа.

Со оглед на тоа дека дел од најголемите производители на автомобили се во Германија, заложбата на канцеларката најверојатно не е изненадување. Сепак снабдувањето со батерии во иднина би можело да биде еден од ограничувачките фактори на производство на електрични возила.

„Ако Кина го отвори својот прв погон за производство тука, тоа ќе биде добро. Тогаш батериите ќе се произведуваат и во Европа. Но, не знам дали нашиот сон беше да не можеме да го правиме тоа во Европската унија. Сè уште се залагам да развиеме стратешка способност да произведуваме батерии. Верувам дека ова ќе биде исклучително важно следните декади“, вели г-ѓа Меркел.

Европа е дом на повеќе позначајни производители на автомобили. Освен Германија возила се произведуваат и во Франција, Италија, Шведска, Чешка, Шпанија, Словачка… Со оглед на тоа дека производството во следната декада се префрла на електрични возила, контролата или можноста да се изработат батерии локално значително ќе влијае и на способноста за производство, но и за развој на возила.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments