Меѓу серверите на Facebook кои им служат на 1,3 милијарди корисници

Facebook ги отвори вратите на својот податочен центар во Лулеа, Шведска. Центарот е еден од поголемите и е дел од инфраструктурата која поврзува 1,3 милијарди корисници на друштвената мрежа. Фотографот на Guardian, Дејвид Лаверн, имаше можност да влезе во центарот во Лулеа и да открие простор кој наликува на фантастична научно-фантастична сцена, каде модерните сервери се користат често за некои банални работи – како објавување на селфија или споделување видео од мачиња и кучиња.

Серверот во Лулеа е еден од првите креиран со Open Compute проектот, иницијатива на социјалната мрежа во која техничките компании го споделуваат дизајнот за податочните центри. За заштеда на електрична енергија која би се користела за ладење, сервисот е лоциран на далечниот север каде температурата е пониска.

(Дел од фотографиите се на ” target=”_blank”>Guardian, дел се на Facebook)

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] на Facebook. Прв е податочниот центар на Facebook во Лулеа, Шведска. Центарот се наоѓа во близина на Арктичкиот круг и […]