МаркО, паметниот to-do асистент, сега е достапен и на македонски јазик

во ИТ.МК

МаркО, паметниот асистент креиран од CodeWell, сега е достапен и на македонски јазик, како и на француски, руски и германски во обид да привлече поголем интерес од корисниците. МаркО е локациска to-do апликација која ве потсетува за обврските, но не според времето кога треба да ја извршите обврската, туку според локацијата каде треба да ја завршите задачата. Пример, ако поминувате покрај супермаркет МаркО ќе ве потсети дека треба да купите млеко, или ако поминувате покрај аптека, МаркО ќе ве потсети дека треба да купите аналгини.

Покрај локализацијата на неколку јазици, новата верзија на МаркО доаѓа со опција за едитирање на задачите, како и со можност за исклучување на звучните известувања. Ова се добредојдени дополнувања на апликацијата која има неколку интересни функционалности, како споделување на обрските со пријателите и едноставно користење во три чекори, но и маани поради (не)прецизноста на GPS-от. Направени се и мали промени на дизајнот на картичките.

Во моментот е достапна само на Google Play, но македонскиот стартап CodeWell, кој е кратор на апликацијата, вели дека iOS верзијата е во изработка.

[youtube]ZsFFbV3GVKc[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk