Марк Закерберг прогнозира дека за 10 години ќе разговараме во виртуелна реалност

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Напредокот во виртуелната реалност во целост ќе го промени начинот на кој разговараме онлајн. Видео и текст разговорите во иднина би можеле да бидат заменети со разговори во виртуелната реалност; а наместо сегашните текст соби, разговорите би можеле да ги правиме во нашите, или собите на соговорниците. Ова е една од прогнозите на Марк Закерберг кои ги сподели во интервју за Information.

„Секако автомобилите и авиони ќе продолжат да постојат. Но колку повеќе може да се телепортираме наоколу, не само што можеме самите да ги елиминираме патувањата и секојдневното одење до работа и назад, што е и трошење на нашето време, ќе биде подобро и за општеството и за планетата“, вели г. Закерберг.

Она што е интересно е што основачот на најголемата друштвена мрежа зборуваше и за она што тој самиот сака да го види во иднина. Една од функционалностите за кој зборуваше е можноста за следење на погледот и следење на ликот на соговорниците. Ова ќе направи разговорите да делуваат поприродни, па луѓето ќе сакаат повеќе да разговараат со вакви анимирани аватари.

За следење на повеќе точки на лицето се потребни повеќе сензори. Ова ќе го подобри искуството на корисниците, но за жал ќе ја покачи и цената на уредот. За среќа пониска цена на виртуелната реалност е дел од плановите на тимот на Facebook.

„Мислам дека сме наклонети да се обидеме да ги понудиме овие производи за што е можна пониска цена, за да овозможиме да стигнат до сите. За разлика од некои компании кои наплаќаат премиум цени како свој бизнис модел, еден од нашите основни принципи е да им служиме на сите. Фокусиран сум не само на креирање на добар VR и AR уред, туку и како да го направиме да чини 300, наместо 1000 долари“.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk