Љубовта на Windows и Linux продолжува

Microsoft објави дека Windows Subsystem for Linux алатката, која овозможува Linux како подсистем на Windows, сега е со отворен код. Кодот е достапен на GitHub и може да се користи за прилагодени верзии на платформата.

Алатката која ја објави Microsoft ја овозможува основната функционалност и спојување на оперативните системи.

„Знаеме дека голем број на Linux дистрибуции зависат од софтвер со отворен код. Сакаме да го отвориме WSL поблиску до оваа заедница. Се надеваме дека со отворање на кодот ќе помогнеме да се зголеми ангажманот на заедницата и да се донесат различните верзии на Microsoft Store“

Microsoft вети дека секој ќе може да си креира сопствена дистрибуција и да ја „закачи“ преку Windows Subsystem for Linux. Сепак за овие верзии да бидат достапни на Microsoft Store треба да бидат објавени од авторот.

Засега она од што се незадоволни корисниците на Linux, е што овие „верзии“ на Linux доаѓаат со Microsoft Kernel.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments