Креаторот на Мој Воздух, Горјан Јовановски апелира: Работете од дома

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Вести, ИТ.МК

Горјан Јовановски, креаторот на една од најпопуларните македонски апликации, МојВоздух, ги повика сите граѓани кои можат да си дозволат, да работат од дома оние денови како овој, кога загаденоста на воздухот руши рекорди.

„Ова е вонредна состојба. Нема потреба од анализи, истражувања или дискусии за да се донесе тој заклучок. Затоа упатувам апел до сите работодавци: Доколку вашите вработени може да работат од дома, дозволете им го тоа!“, вели Горјан во блог објава на Medium.

Воздухот во најголемиот број на градови во Македонија оваа недела е исклучително загаден. Локалните власти повторно ветуваат решенија за иднина, но проблемите со загадувањето продолжуваат од година во година. Загадувањето во поголемите градови е речиси преку целата година, но станува алармантно во зимските месеци.

Print Screen од AirQuality на Time.mk

За среќа во денешно време не сите мора да работат од канцеларија. Ако целата работа на вработените е на компјутер може да се заврши од дома, без да се патува и да се дише загаден воздух и тоа треба да се направи. Еве што советува Горјан:

Денес, скоро секој има лаптоп, и посторјат безброј начини како може да им се овозможи работа од дома:Користет чет алатки за комуникација (Viber, Skype, Facebook, Telegram, Slack).

  • Постојат VPN конекции преку кои што може да се закачат луѓе на компаниската мрежа доколку тоа е потребно.
  • Шифтирајте фокус на по-индивидуални таскови кои што може да се извршуваат без голема соработка помеѓу индивидуи.

Не дозволувајте вашите вработени да патуваат низ смртоносно загадување за да стигнат до работа и повторно до дома, доколку истата работа може да ја сработат затворени во своите домови!

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Pero
Pero
6 years ago

ako se vozam do rabota, se vozam pet minuti.
dvaeset total do doma.
povece go zagaduvam vozduhot so dvaeset minuti vozenje ili so greenje na drva za tie osum casa sto ce sum doma!?

Горјан
6 years ago
Reply to  Pero

Здраво Перо, искрено многу валидна точка! Текстот го модифицирав да го има тоа наведено. Повеќе беше наменето да не се движат луѓе низ загаден воздух, но комплетно си во право со загадувањето што домаќинството може да го произведе!