Креаторот на Java се вработи во Google

Покрај тоа што може да помогне со своите вештини и да придонесе за поквалитетни производи од Google, г. Гослинг може да биде и огромна помош што се однесува и до тужбата. Тој веќе ја изрази својата критичност кон тужбата од страната на Oracle, велејќи дека патентирањето не било првичната замисла на Java. Г. Гослинг реши да ја напушти компанијата со која остана 26 години минатата година баш поради тоа што беше купена од Oracle, изјавувајќи во моментот дека „се што има да каже за својата одлука би било многу искрено и би направило повеќе лошо отколку добро.“

Гослинг во својот блог вели дека сеуште не знае што ќе работи, но сите предпоставки паѓаат дека ќе помага во развивањето на Android.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Стеетс ДООЕЛ Скопје

PHP Девелопер

Writerity, Inc.

QA Tester Intern

види ги сите огласи на kariera.it.mk