Конечно пристигна Gboard и за Android

Неколку месеци по издавањето на iOS, Google конечно ја издаде Gboard и за Аndroid. Станува збор за надградба на стандардната тастатура која ќе им биде достапна на сите корисници доколку телефонот ја поддржува.

Надградбата овозможува брзо и едноставно додавање на линкови и слики без дополнителна потреба за отворање на пребарувач. Апликацијата се темели на можностите на пребарувачот на Google. Корисниците ќе можат да забележат низа нови функционалности во горниот ред на тастатурата. Преку малиот прелистувач ќе може да се додаваат слики или линкови.

Дополнително новитет е копче за пребарување по емотикони, но и можност за исклучување на предвидувањето при пишување директно на тастататурата. Нема никакава разлика помеѓу iOS и Android апликацијата, а останува неодговорено прашањето зошто досега не беше апликацијата достапна и за Android корисниците.

Google веќе започнува со надградбата кај дел од корисниците, а доколку не ви се чека апликацијата е достапна и преку АPK.

Image: iTunes

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] продукт на годината: Gboard – […]

види ги сите огласи на kariera.it.mk