Компанијата ConveyIQ со претставништво во Белград, доби инвестиција од 5,5 милиони долари од SC Ventures

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Вести

ConveyIQ, софтвер за комуникација со потенцијални вработени и автоматизација на процесот на вработување, доби инвестиција од 5,5 милиони долари во финансирање предводено од South Central Ventures, со учество на постојните инвеститори 3TS Capital Partners, StarVest Partners и други актуелни инвеститори. Финансирањето ќе помогне во зацврстување на лидерската позиција на ConveyIQ во САД и ќе ги интензивира продажбата и маркетингот, до цел проширување  и развој на нови производи.

ConveyIQ има канцеларии во Белград, па инвестицијата ќе се користи и за проширување на локалниот тим.

 

ConveyIQ зазема водечка позиција во новиот и брзо растечки комуникациски пазар за потенцијална работна сила, преку обезбедување на уникатен, интегриран комуникациски пакет и дигитална платформа за интервјуирање која им помага на компаниите да ги автоматизираат операциите за регрутирање од крај до крај. ConveyIQ помага во брзо вклучување на кандидатите, привлекување на талент со висок квалитет и побрзо вработување.

Повеќе од 140 претпријатија го користат ConveyIQ за да ги автоматизираат операциите за регрутирање и значително го подобруваат ангажманот на кандидатите, брзината на вработување и квалитетот на талентот. Овие стратешки резултати може да се постигнат исклучиво преку Платформата за ангажман на кандидати на компанијата, бидејќи ConveyIQ е единствениот интегриран пакет на комуникациски производи за комуникација со кандидати и дигитални интервјуа на пазарот.

Компанијата покажува силни економски движења со тројно зголемување на приходите во текот на изминатите три години. ConveyIQ има заеднички клиенти и партнери за блиска интеграција со клучните „играчи“, вклучувајќи ги IBM/Kenexa, Oracle/Taleo, Greenhouse и iCIMS.

“Растот на нашата база на клиенти е сведоштво за вредноста која комуницира со талентот на клиентите на претпријатието, од Kaplan, Lush, Proscribe, Dentsu Aegis, Warby Parker и HubSpot. Ние сме возбудени да ги имаме SC Ventures како ко- инвеститор заедно со нашите постоечки поддржувачи во следната етапа на нашето возбудливо патување “, рече Даниел Вајнблат, основач и извршен директор на ConveyIQ.

Даниел Вајнблат, основач и извршен директор на ConveyIQ

“Тимот кој управува со ConveyIQ демонстрира импресивно ниво на разбирање на динамиката на пазарот на човечки ресурси и беше во можност да дефинира многу јасна визија за идниот раст на компанијата. Јас цврсто верувам дека ConveyIQ ќе го трансформира начинот на кој најдобрите работодавци комуницираат, наоѓаат и привлекуваат врвни таленти, што нè тера да бидеме исклучително возбудени да имаме можност да бидеме дел од ова проширување “, рече Јан Коблер, управен партнер на South Central Ventures.

За SC Ventures

Со канцеларии во Белград, Загреб и Скопје, SC Ventures (SCV), преку Фондот за претпријатија и иновации (ENIF), се фокусира на технолошки компании во Западен Балкан.
Фондот од 40 милиони евра е посветен првенствено на инвестиции во рана фаза и раст. Овие инвестиции се наменети да го поттикнат проширувањето на меѓународниот бизнис и растот на најветувачките технолошки стартапи кои можат да го докажат својот потенцијал “да се стане голем”.
SCV има за цел да го поддржи стартап системот во регионот и да им помогне на основачите кои се осмелуваат да ги донесат своите бизниси на глобалните пазари. Меѓу претходните инвестиции на SCV се: Agrivi, Bulb, Sentinel, LittleDot, Cognism, Homible, Inplayer, Alchemy, Hunch Insights, TradeCore, Virtus Vita, City Expert, Work Puls, Content Insights i Cube Team.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk