Ко-основачот на Wikipedia повика на бојкот на друштвените мрежи

Лери Сангер, ко-основач на Wikipedia повика на 48 часовен бојкот на друштвените мрежи. Тој ги повика сите кои се незадоволни од односот друштвените мрежи на 4 и 5 јули да се воздржат од објави. Секако објави со кои се поддржува протестот се прифатливи и во овој период.

Главна причина за незадоволството е односот на друштвените мрежи со личните податоци на корисниците. Секако во идеални услови протестот ќе заврши со враќање на контролата врз податоците „во рацете“ на корисниците.

Тешко веројатно е дека еден протест во траење од два дена ќе ги убеди друштвените мрежи да се откажат од најголемиот извор на приходи.

Веројатно најголема придобивка од протестот ќе има ако доволно луѓе им покажат на друштвените мрежи дека претерале. Се разбира ако бројката е занемарлива друштвените мрежи едноставно ќе го игнорираат како и да не се случило ништо. Дури и да биде без голем одзив, веројатно и на друштвените мрежи им е јасно дека бројот на незадоволни корисници е се поголем.

Дополнително барање од овој протест е децентрализација на друштвените мрежи, и интеграција на сите друштевени мрежи. Ова би значело дека секој пост кој ќе биде достапен на пример на Facebook, ќе може да се гледа без дополнително споделување на сите друштвени мрежи.

„Вака друштвените мрежи требаше да бидат развиени од почеток, а не да бидат заградени во засебни мрежи кои се натпреваруваат помеѓу себе“, вели ф. Сангер.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments