Каков компјутер ќе ви треба за да ја играте Death Stranding?

Чедото на Коџима, полека се подготвува да премине во втората фаза и да зачекори и на PC фронтот. Кога излезе за конзолите, Death Stranding се покажа како игра која или е многу сакана, или многу мразена. Ретки беа гејмерите кои се наоѓаа на средината на овие две екстремни емоции. Претпоставуваме дека ваквото нешто има влијаено на севкупната продажба на играта и, токму поради тоа, се доби зелено светло за понатамошна транзиција и брза подготовка на играта за PC платформата.

Can Your PC Run Death Stranding? | PCMag

Death Stranding излегува на 14 јули, но дали ќе можете да ја играте? За минимално графичко уживање, врзано на 30 фрејмови во секунда, потребен ви е Intel Core i5-3470 процесор, 8GB РАМ, и GTX 1050 3 GB. Ух, звучи како голема побарувачка, нели? Ова е под услов да сте задоволни со 720p резолуција.

Death Stranding Game | PS4 - PlayStation
Death Stranding бара нескромни 80GB простор на хард диск

За препорачано 1080p искуство со 30 фрејмови во секунда, се бара процесор како Intel Core i5-4460, 8GB РАМ, и GeForce GTX 1050 Ti 4 GB, додека за 60 фрејмови во секунда, ви треба значително понова машина, со барем Intel Core i7-3770 процесор, 8GB РАМ, и GeForce GTX 1060 6 GB. 

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Tose
Tose
3 years ago

Od koga i5 4460 e postar procesor od i7 3770?

Дејан Соколоски
Editor
Reply to  Tose

Здраво Тоше

i5 4460 е понов процесор, но i7 3770 е помоќен процесор.

Поздрав