Како се прават чипови и процесори?

во Хардвер

Дали некогаш сте размислиле како се произведуваат чиповите? Како над 7 милијарди транзистори се печатат на толку мало парче полупроводник?

Видеото на Global Foundries ни овозможува набрзина да го разгледаме процесот на креирање на чипови. Од дизајн на чипови, до прочистување на полупроводниците, и печатењето на процесорите, па сѐ до проверката со електронски микроскопи.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] прочитај повеќе на… […]

види ги сите огласи на kariera.it.mk