Како работи хуманоидниот робот Atlas

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Boston Dynamics од неодамна се дел од Hyundai, но по се изгледа работата на тимовите не се променила. Роботот Atlas и четириножните роботи и натаму се фокус на компанијата. Неодамна објавија кусо видео во кое може да се види како работат на хуманоидниот робот и кои се плановите за иднина. Во моментов роботот Atlas нема комерцијална употреба, а развојниот тим на Boston Dynamics го користи за тестирање и развој на нови функционалности.

За разлика од финалните видеа во кои може да видиме дел од можностите на роботите, во ова видео може да видиме и како се надминуваат грешките или оштетувањата на роботот.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk