Како пожарникарите во Њујорк користат алгоритми да ги предвидат пожарите

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Секоја година њујоршките пожарникари гасат по 3.000 пожари, и вршат инспекција на околу 1.000.000 објекти. Понекогаш е предоцна за инспекција, па за да го намали ризикот New York City Fire Department започна да користи алгоритам за анализа на кои згради се во најголема опасност од пожар. „Вообичаено објектите во населбите со пониски примање се со поголем ризик од пожар“, вели директор за аналитика вo NYFD, Џеф Чен за Big Data Innovation Summit во Лас Вегас.

Алгоритмот на пожарникарите зема во предвид 60 фактори кој влијаат на опасноста од пожар и според кои се распределени сите објекти кои се подложни на инспекции, пишува Wall Street Journal. Покрај стандардот на жителите, во факторите кои го покачуваат ризикот од пожар се старост на зградата, дали има проблеми со електричната мрежа, број на системи за автоматско гаснење или присуство на лифтови. Еден од најголемите ризици е доколку објектот е напуштен во овој случај ризикот од пожар се зголемува двојно.

Врз основа на шеесетина фактори на ризик секоја недела инспекторите за опасност од пожар од компјутерот добиваат приоритетна листа според ризикот од пожар. До пред воведување на алгоритмот во јули минатата година, објектите се проверуваа по случаен избор, со тоа што училиштата или градинките беа повисоко на листата на приоритети.

„Конечно, би требало да видиме како бројот на пожари се намалува и пожарите треба да бидат помалку сериозни“, вели Џеф Рот од Одделот за противпожарна заштита.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Marketing Strategist

Singular

Team Lead

Matrix IT Global Services Macedonia

Software Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk