Како Google ги мапира Галапагос за виртуелна тура низ вулканските острови

во Свет

За многумина од нас, вулканските Галапагос острови, кои ни се познати од изучувањата на Чарлс Дарвин, се далечно, далечно место. Но, благодарение на технологијата и на трудот на Google наскоро ќе може да се прошетаме низ нив, па макар и виртуелно. Гигантот започна да ги мапира островите со „најуникатниот биолошки екосистестем во светот“, а турата ќе биде достапна преку Google Maps.

Подолу се фотографии како Google Street View тимот е низ 10-дневната прошетка (и гнурење) низ островите за да направи панорамски слики од 360 степени од уникатниот дом на џиновските желки. Како што вели Google, за да ги зачуваме и заштитиме островите, првин ќе мора да ги разбереме, а бидејќи сликите вредат како илјада зборови, тие ќе помогнат во понатамошните истражувања и запознавање со ова специјално место. Google соработува со Catin Seaview Survey, националниот парк на Галапагос и Charles Darwin фондацијата.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments