Како да го измамите Amazon и да заработите

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб

Ок нема да станете милионер, ама сепак… Начинот на кој функционира Amazon им овозможува на злонамерниците да заработат од книги кои не ги напишале. Поточно ниту некој ни напишал, ниту некој ги прочитал.

Измамниците нема да станат милионери, но можат лесно да заработат стотина долари дневно.

Измамата е едностава, измамникот остава книга, често составена од куп глупости. На првата страна на книгата има совет да отидете до крајот, најчесто се намамува со некаква награда. Штом читателот отиде на последната страна, Kindle Direct Publishing му исплаќа на авторот одредена сума.

Во случајот на Ченс Картер кој е еден од најозлогласените измамници на платформата ова се помеѓу 15 и 20 долари за прочитана книга. Секако ако некој ја прочитал книгата авторот и си ги заслужува парите, но системот само ги брои страните, а не и брзината на читање. Г. Ченс своите читатели ги намамуваше со ветување за накит од Tiffany.

Новите Kindle e-book таблети го препознаваат ова рипање на последната страна, па не исплаќаат кога корисникот ќе прелиста до последната страница, вели TechCrunch.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Gamblify

Game Artist

Matrix IT Global Services Macedonia

Product Operations

Matrix IT Global Services Macedonia

Technical Support Specialist

види ги сите огласи на kariera.it.mk