GeForce GTX 1080 Ti е помоќна од Titan X Pascal

Ако пред само неколку дена изгледаше дека GTX 1080 Ti ќе биде картичка која ќе биде помеѓу GTX 1080 и Titan X Pascal, денес тоа не е случај. GeForce GTX 1080 Ti ќе биде најмоќна комерцијална графичка картичка на пазарот.

Новата картичка доаѓа со истиот процесор како и Titan X, GP 102. 1080 Ti доаѓа со 11GB 11Gbps GDDR5X меморија. Дополнително магистралата помеѓу меморијата и процесорот е 352-битна, односно затворен е еден 32-битен канал во споредба со Titan X.  Ова е 1 GB помалку од Titan, но меморијата е побрза. Картичката обработува податоци со 11469 TFLOPS, 8 отсто побрзо од Titan X.  Можеби најважно GTX 1080 Ti доаѓа за 700 долари, 500 долари помалку од Titan X.

„Секоја година игрите се поубави и поубави, затоа ви ја презентираме следната генерација high-end графички картички, да бидете подготвени за следната генерација на видеоигри.“, вели Јен-Сун од Nvidia.

Компанијата го повтори она што го направи со GTX 780 Ti. Оваа графичка картичка досега беше единствената која со перформансите го надмина Titan од истата серија.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments