Излезе PC демото за Resident Evil 7 (18+)

Avatar img-thumbnail img-circle

во гејминг

Играчите на конзоли веќе половина година како имаат пристап до демото за Resident Evil 7, но таквото нешто не беше случајот и со PC гејмерите, барем до пред некое време.

Од сега, демото Beginning Hour е ваше за преземање и играње преку клиентот на Steam, под услов да сте спремни да одделите 3.2GB простор, но и да поседувате чудовиште чии заби се поостри од i5-4460, GTX 760 и 2GB RAM (ова се минималните побарувања).

Што се однесува до самото демо, во Beginning Hour се наоѓате на подот на напуштена фарма и, со оглед на тоа дека ноќта се приближува, ќе биде потребно брзо да реагирате за да најдете излез од лудилото кое се заканува да ве преземе. Од она што можевме да забележиме, демото недвосмислено потсетува на имерзивната атмосфера од Amnesia и е одлична закуска за тоа во кој правец, технички и уметнички, се движат модерните хорор игри. Имајте предвид дека, за разлика од демото за конзолите кое неколку пати се надградуваше со нови области и мистерии, PC демото е лишено од такво нешто и се одликува само со првичната верзија од пред шест месеци.

Resident Evil 7 / Biohazard 7 излегува на 24 јануари, по цена од 50 евра. Споредено со претходните игри од овој серијал, седмицата нема целосно да се потпира на моќта на оружјата и ќе дава поголем акцент на загатки, управување со ресурси и лечење со билки, а непосакуваните quick-time events целосно ќе бидат исфрлени. Верзијата за PlayStation 4 може од почеток до крај да се игра во виртуелна реалност со PlayStation VR сетот. Погледнете ги реакциите од таквото искуство на IGN!

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments