ИТ настан: Уште еден успешен Code App Level Up

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Вести

Петта година по ред се одржи Code App Level Up. Станува збор за еден од најинтересните настани за млади инженери, дизајнери и претприемачи во организација на EESTEC LC Скопје.

Учесниците напорно работеа цела недела и на крајот од настанот можеа да ги претстават своите решенија. Финалето на овој настан доаѓа под препознатливото име „Get in the Ring“. Победник е тимот на Melius кој ќе оди на глобалното Get in the Ring натпреварување кое се одржува во јуни во Берлин. Тимот е составен од Димитар Бежановски, Милан Петровски од Битола, Филип Голабоски Струга и Маја Атанасоска од Прилеп, а нивни ментори се Томе Младински, Мартина Димовска и Јане Плавевски. Дел од наградите е и простор во кој тимот ќе може да продолжи да ја развива и имплементира својата идеја.

Второто место оди кај тимот на Startuvaj.mk, а третото е за тимот на Резимирани. Наградата за овие тимови е учество на регионалната ИТ конференција DigitalK во Софија, Бугарија, одноносно присуство на Spark.me во Црна Гора, како и простор во кој ќе можат да ја развијат идејата.

Настанот традиционално на младите инженери и дизајнери ги нуди истите или слични придобивки: да го надградат своето знаење и да работат на реални проекти кои подоцна можат да ги имплементираат во бизниси. Тема на настанот оваа година беше претприемништвото. На учесниците им помагаа ментори кои веќе се докажани стартапери и кои им помагаа во имплементација на идеите.

Покровител на настанот е Vip.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] крајот на април се одржа петтото издание на натпреварот Code App Level Up. Победник на натпреварот е тимот Melius составен од 4 […]

trackback

[…] Прочитај повеќе тука…IT.mk […]