ИТ настан: Студенти на ФЕИТ победија на NASA Space App Challenge во Скопје

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Студентите на ФЕИТ, Никола Петков, Стефана Филпова и Филип Спасовски со својот проект за визуелизирање на хоризонтот и преостанатата зелена површина се победници на NASA Space App Challenge Скопје. На првиот ваков хакатон кој се одржува во Македонија – настанот е интернационален низ 83 локации во светот – учествуваа околу 60 студенти, инжинери, астрономи и ентузијасти кои се обидoа да најдат софтверско и хардверско решение за предизвиците кои ги постави Американската вселенска агенција со цел да го подобрат животот на Замјата и истражувањето во Вселената.

Два тима од Македонија се избрани да одат на глобалниот натпревар на NASA каде ќе ги претстават своите проекти. Најдобриот проект на тројцата студенти e oпишан како сензори за Сонцето и хоризонтот на Земјата кои ќе ги користат камерите на ArduSat, првата отворена Вселенска мрежа преку која се контролира сателит на кој има околу 15 сензори, и која може да се искористи „од обичните луѓе да прават експерименти, игри, апликации, или било кои нови и интересни решенија“. Студентите исто така направија и апликација за „животниот сензор“ која ги скенира зелените површини на Земјата. Повеќе детали за нивните проекти ќе најдете тука. Вториот тим кој ќе оди во финалето е тимот од Факултетот Св. Апостол Павле од Охрид. Тие работеа на We love data Satellite – Observation-Forecast App.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
@aLazki
10 years ago

Ve molam proverete si gi izvorite na informacii. Ima 2 pobednici ! UIST i FEIT.
Projects Nominated for Global Judging : http://spaceappschallenge.org/location/skopje/

random
random
10 years ago

Променете ФИНКИ со ФЕИТ