ИТ настан: Прво „Инди пиво“ во Скопје за сите креатори на видеоигри

Следната недела се организира првиот Инди Пиво настан, кој е наменет за сите ентузијасти кои креираат или сакаат да креираат независни видеоигри. Настанот е во организација на Дајана Димовска од данското студио KnapNok Games. Настанот се планира да се одржува еднаш во месецот или еднаш на секој два месеци, а идејата е со овој митап да се мотивираат девелоперите да формираат тимови и да прават свои игри.

„Се надевам дека настанот ќе помогне во обединувањето на креаторите на видеоигри во Скопје и пошироко. Очекувам настанот да биде место каде ќе се дискутираат теми, идеи во врска со креирање издавање и играње инди игри“, вели Дајана. „Моја најголема желба е со дискусии, презентации на игри и пивце да ги инспирирам нашите девелопери и дизајнери да размислуваат на оригинални и експериментални идеи и концепти за игри“.

Првата средбата ќе се одржи на 17 април од 18:00 во Мезе Паб Убац во Скопје. Со оглед на тоа дека Дајана работи во Копенхаген се „бара“ и ентузијаст кој ќе ги собира креаторите на игри на следните настани.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk