Ирачката влада на YouTube, а македонската?

во Веб, Свет

Ако ги гласаме тогаш тие имаат обврска пред нас да ни поднесат извештаи/идни планови. Ова го пишувам бидејќи подолго време во светот постои традиција преседателите/премиерите барем еднаш неделно да се обратат на своите граѓани. Пример се сите политичари наведени погоре. А кој е најдобриот начин тоа да се направи денес? Пред доаѓањето на Барак Обама во Белата куќа, Џорџ Буш имаше неделно обраќање на радио. Сега неделното обраќање е преку онлајн видео. Тоа говори многу за промената на каналот на информација. Некои влади користат блогови, други, како австралискиот премиер, користат Twitter…

Ирак и овој канал е важен сигнал за сите политичари и влади, посебно за македонската. Ирачката влада води земја растргната со војна, земја во која, според ОН, само 1 од 100 ирачани има пристап до интернет. Ако таа влада ја користи технологијата и интернетот за да допре до своите граѓани, тогаш зошто да не и една земја која е блиску до влез во Европската Унија?

Подолу е видео во кое Ерик Шмит, директорот на Google, кој објаснува за YouTube каналот на ирачката влада.

Додатно, Google ќе отвори онлајн музеј со артифакти од Националниот музеј на Ирак. За споредба веб страната на Музеј на Македонија воопшто не се ни отвара.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk