iPhone 5 ќе има NFC технологија за плаќање со мобилните

во Мобилни

„За да ја подржи неговата изјава, претприемачот [кој работи на NFC продукт] ми рече дека производителите на NFC читачи – со кои дискустирал за својот продукт – исто така очекува iPhone 5 да има NFC.“, пишува Елизабет Војк од Forbes.

NFC е технологија за комуникација на висока фреквенцијата со краток домет која овозможува размена податоци меѓу уредите. Со неа ќе може да се плаќа преку мобилни телефони со користење на специфични „паметни постери“, каде телефонот е вид кредитна картичка.

Покрај Apple и Google има вградено NFC опција во својот Android софтвер.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Kosta Dinev
11 years ago

Share tag e pozajmuvanje na pari, krediti vo slucajov :)

Mario Velickovski
11 years ago

Супер… Но несватив во видеото што им е тоа share tag?

Поздрав