Дизајн водич за iOS и Android (инфографик)

во Совети

Целта на дизајнирите е да креираат апликација која ќе биде уникатна, но во исто време и да изгледа како е создадена за таа мобилна платформа, без врска дали се работи за Android или iOS. Но, за тоа мора да се следат правила кои ги дефинираат основите како големината на екран, правилното искористување на retina дисплејот, димензиите на иконите итн. Наместо да лутате во официјалните водичи, Kinveу претстави инфографик кој ги сумира сите тие неопходни правила што им помогаат на дизајнерите.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk