Илон Маск го напушти бордот на OpenAI

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Илон Маск го напушта бордот на организацијата која се залага за AI безбедност и етика, OpenAI. Причината за ова не е бидејќи престанал да верува во потребата, туку за да не дојде до конфликт на интереси.

Причината за можен конфликт, секако е вештачката интелигенција на автономните возила од Tesla.  Г. Маск останува финансиски да ја поддржува организацијата, но нема да има директна улога во одлучувањето, објаснија од Open AI.

Но, не очајувајте, нов кул лик и се приклучи на оранизацијата. Гејб Њувел од од Valve е нов донатор и дел од тимот. Заедно со г. Њувел влегуваат и Џед Мекелеб од Stelar, eDonkey, Mt. Gox; Мајкл Саибел од Y Combinator, Socialcam и Justin.tv; Јаан Талин од Skype и Kazaa; Ештон Итон, освојувач на 2 златни олимписки медали и 2 светски шампионати во десетобој; Бриен Тисен-Итон, освојувач на бронза во седмобој.

Со оглед на тоа дека еден од првите јавни тестови на OpenAI е победата во Dota 2, се чини и повеќе од соодвето присуството на Гејб Њувел како нов поддржувач

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk