HTML5 vs Flash игри (инфографик)

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб, Софтвер

Секако дека HTML5 е подобро решение за веб базирани видео игри бидејќи за разлика од Flash нема потреба од дополнителни плагини кои се лиценцирани, не се срушуваат често и не ја јадат батеријата на мобилните уреди. Но, тоа не значи дека HTML5 e попопуларен од Flash кај развивачите на игри.

Според инфографикот на One More Level, развивачите на видео игри сè уште работат со Flash бидејќи оваа платформа на Adobe е поддржана од 99 отсто од веб прелистувачите, додека HTML5 само од 40 отсто.

Токму поради тоа, има околу стотина игри со поддршка за HTML5, и над 100.000 кои работат на Flash. Како пример може да послужат друштвените игри на Facebook, каде најпопуларната CityVille e достапна само во Flash. Втората најпопуларна игра FarmVille е во Flash и HTML5, третата Sims Social е само во Flash, додека четвртата Texas HoldEm Poker е ексклузивно во HTML5.

HTML5 vs Flash Games
Created by: One More Level

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
thjdm
12 years ago

Флешот е подобро решение за игри во прелистувач. Има една стандардизирана спецификација, една имплементација и гарантира дека тоа што ќе го направиш ќе работи на различни платформи и прелистувачи.
И има подобри перформанси во однос на хтмл5.

Хтмл5ката не е ни стандардизирана, има најразлични имплементации (од мозила, од МС, од Гугл и др) сите со различни перформанси и можности.

Арац
Арац
12 years ago
Reply to  thjdm

Според мене HTML5 нема да биди за игри, за други работи да ама за игри не ми се верва да го замени флешот :)