HTC упадна на Nokia World, Nokia во контра-офанзива

во Свет

„Опремата“ дели тампони за уши и маски за очи во случај да им се приспие на новинарите. Дели и огромни прсти направени од пена за да го привлечат вниманието на HTC да им се одговорат прашањата.

HTC drives buses up to our front door to hijack #nokiaworld – so we give out red balloons plus lunch…and u call us “dirty”!? LOL!Wed Sep 15 11:14:21 via CoTweet

(via Intomobile и Engadget)

Добивај известувања
Извести ме за
guest
6 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Горан
Горан
11 years ago

Кој е тој модел на нокиа што ти е толку комплициран, скоро сите марки на мобилни имаат исто мени само со различен распоред на иконите и наведи причина зошто мислиш дека не се добри,еве кажи нешто за 5800. н97, х6,5230 што мислиш дека им фали на овии телефони

Taurus
Taurus
11 years ago
Reply to  Горан

Им фали оперативен систем направен специјално за тач.
Symbian е речиси совршен ОС за телефони без тач. За тач е катастрофа. Symbian 3 за тач е само нашминкан малку (или ич), Нокиа телефоните моментално дали се со тач или без тач речиси и да немаат разлика во функцинирањето. Кај едните навигацијата е со дугмиња кај другите со тач, и немаат речиси никаква фунционалност со тачот како што имаат конкурентите. Кога ќе се појави Symbian 4 тогаш можеме да зборуваме дека Нокиа имаат добри тач телефони. И неможеш да ми кажеш дека телефон за кој си платил толку пари му ставиле ресистивен дисплеј и ти го фалиш, нема логика.

Дарко
Дарко
11 years ago
Reply to  Taurus

Јас имам н97(resistive screen), а брат ми х6(capacative screen), се е до тоа како ќе се навикнеш,сега новите модели им се со AMOLED capacative screen и мислам дека цените се прикладни,пред тоа имав ајфон 2г 8гб глупости од телефон, освен што има брз софтвер другото е с***е, единствен ОС во моментов што ми се допаѓа е андроид и тоа 2.1 и 2.2

Taurus
Taurus
11 years ago
Reply to  Дарко

Дарко, едно е навика, друго е фунционалност.
Каде имаш конзистентност на допир? Каде имаш мултитач? Каде имаш "gestures"?
Значи ресистив и капацитивните дисплеи се две доста различни технологии.

Иначе корисник сум на Нокиа, ама нареден телефон ќе ми биде со Андроид.

Nosorog
Nosorog
11 years ago

owned

Aleksandar
Aleksandar
11 years ago

Нокиа се катастрофа веќе две години отакако телефоните со екран на допир зедоја замаф односно почнаја масовно да се произведуваат.
Многу патетично,од фан ме тераат да се претворам во хејтер.
Моделите што веќе ги најавија требаше веќе да бидат на пазарот за да се конкурентни.
HTC и Samsung се врв моментално во мобилната технологија.