Хрватска ќе ги субвениционира купувачите на електрични возила

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Хрватска преку субвенции ќе ги поддржи граѓаните и компаниите кои ќе инвестираат во електрични возила. Државата има фонд од околу 3,3 милиони евра со кој ќе ги поддржи купувачите.

Хрватските граѓани или компании кои ќе купат електрично возило може да очекуваат субвенции до 10.700 евра за електрични возила и до 5.400 за хибриди. Овие средства нема да може да надминат 40% од вредноста на автомобилот. Дополнително, субвенции може да добијат и купувачите на електрични скутери, мотори или квадрицикли. Максималната субвенција која може да ја добијат за овие возила е 2 .700 евра.

Средствата се поделени во два речиси идентични фонда. Фондот за граѓаните ќе биде 1.63 милиони евра, а фондот за компании 1.75 милиони евра. Официјално граѓаните можат да аплицираат од 25 април, јави Digital Spoiler.

Секако потегот на хрватските власти е да се охрабрат граѓаните да купуваат возила кои помалку загадуваат. Овие возила иако се поскапи сепак не загадуваат. Хрватска заработува навистина многу од туризмот, па почиста околина за ова значи многу.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments