Hewlett-Packard oфицијално се подели на дел за хардвер и дел за b2b сервиси

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет, Хардвер

Hewlett-Packard ќе се подели на два ентитата – едниот со примарна дејност компјутери и принтери, а вториот со коорпоративен хардвер и сервиси. Веста не е изненадување, и беше објавена уште минатата година, а шпекулациите за поделба датираат од поодамна.

Поделбата треба да биде финализирана на први ноември, а веќе еден ден подоцна акциите на Hewlett-Packard Enterprise ќе се појават на берзата, јави Venture Вeat.

Приказанта за Hewlett-Packard е една од оние по кои се прослави Силициумската Долина. Основана од Бил Хјуит и Дејв Пакард во 1935 година и почетоци во мала гража, па се до најдoминантна компанија на пазарот за компјутери до пред две години кога го изгубија приматот од Lenovo.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Михаил
Михаил
7 years ago

Истражувачко новинарство, мисловна именка ќе да Ви е господа…

Viktor Dano
7 years ago
Reply to  Михаил

Малку драматичен коментар нели? :)

види ги сите огласи на kariera.it.mk