Хакирана словенечката биткоин берза NiceHash

Словенечката биткоин берза NiceHash е хакирана, и од новчаниците се украдени 4,700 биткоини. Според сегашната цена, вредноста на украдените биткоини е проценета на 64 милиони долари.

NiceHash е берза која им овозможува на коррисниците да заменат процесирачката моќ на своите компјутери за криптовалути.

Станува збор за професионален напад со софистициран социјален инженеринг зад него, вели директорот на маркетинг Андреј Шкраба, за Reuters.

„Најважно, нашиот систем за исплата е пробиен и содржината од NiceHash bitcoin новчаникот е украдена. Работиме на откривање на вкупниот број украдени биткоини.

Ова е огромна причина за загриженост и напорно работиме да го решиме проблемот во следните денови. Освен нашата истрага инцидентот е пријавен и до властите и релевантни агенции“.

Претставникот на берзата ги предупреди корисниците да ги променат своите лозинки, барем како дополнителна мерка на безбедност.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments